REGULUJE PRACĘ SERCA-Podczas słuchania pogodnej i rytmicznej muzyki obserwuje się naturalny wzrost częstości uderzeń serca, zaś w czasie smutnych- obniżenie tętna i częstości oddechu.
ROZWIJA PAMIĘĆ, UMIEJĘTNOŚCI MOTORYCZNE i POPRAWIA KONCENTRACJĘ- wyniki badań potwierdzają pozytywny wpływ muzyki na procesy poznawcze i funkcjonowanie układu nerwowego. Jest to istotne zwłaszcza w terapii osób z zaburzeniami poznawczo-behawioralnymi.
POPRAWIA NASTRÓJ I BUDZI POZYTYWNE EMOCJE- wpływa na produkcję neuroprzekaźników i wydzielanie epinefryny, noradrenaliny, serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za nasz nastrój, aktywność, poczucie szczęścia i przyjemności.
STYMULUJE ROZWÓJ DZIECI I NOWORODKÓW- odpowiednio dobrana muzyka sprawia, że dzieci lepiej śpią, są spokojniejsze i mniej zestresowane. Znacznie poprawia również parametry związane z pracą serca oraz oddychaniem.
STYMULUJE SENIORÓW- u starszych osób chorych na Alzheimera dźwięki muzyki, pomagają choć na chwilę wrócić do rzeczywistości i sprawiają, że takie osoby są zdecydowanie mniej pobudzone.Osoby starsze słuchające muzyki dłużej pozostają sprawne i umysłowo, a także fizycznie.